Categories: spa

Zdrowie dzięki wodzie, czyli relaks w SPA

W dzisiejszych czasach, gdy tempo życia rośnie, a czas, jaki możemy przeznaczyć na wypoczynek jest coraz krótszy, umiejętność relaksu staje się kwestią niezwykle istotną. To, czy jesteśmy wypoczęci ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie  oraz stan zdrowia, a także rzutuje bezpośrednio na efektywność w życiu zawodowym. Powszechnie wiadomo, że przemęczony i przepracowany organizm traci na wydajności.

Jeżeli potrzeba odpoczynku jest ignorowana przez dłuższy czas, może to prowadzić do chronicznego rozdrażnienia, spadku odporności oraz wielu poważnych zaburzeń zdrowotnych, takich jak nadciśnienie,  dolegliwości ze strony serca, a nawet choroby nowotworowe. Z tego powodu tak istotny jest  taki dobór sposobu wypoczynku, by umożliwić organizmowi szybkie zregenerowanie się oraz likwidację skutków przemęczenia.

Już starożytni Rzymianie…

Sposobów na relaks może być wiele. Jedni wybiorą spotkania w gronie przyjaciół, inni najbardziej odprężeni poczują się czytając  książki ulubionego autora lub po intensywnym joggingu. Warto  także wziąć pod uwagę metodę na doskonałe samopoczucie z powodzeniem stosowaną przez starożytnych  Rzymian. Niezależnie od poglądów, pogodzenia oraz statusu majątkowego, potomkowie Romulusa z upodobaniem spędzali wolny czas w dostępnych dla każdego obywatela łaźniach.

Były to miejsca, w których nie tylko zażywano kąpieli,  lecz także dyskutowano ze znajomymi, a nawet raczono się przysmakami. Sanus per aquam (Zdrowy, dzięki wodzie), mawiali Rzymianie i mieli racje.  Wody termalne odprężają, obniżają ciśnienie, wspomagają układ krwionośny i nerwowy. Korzystne dla zdrowia właściwości, które posiada woda, stały się przyczyną niezwykłej popularności  zakładów wodoleczniczych oraz uzdrowisk specjalizujących się w  terapii przy użyciu wody. Ich zbiorcza nazwa SPA, stanowi skrót upamiętniający to właśnie powiedzenie bywalców rzymskich term.

Woda zdrowia doda

Współczesne SPA  to ośrodki hydroterapii, które oprócz możliwości wypoczynku, oferują wiele specjalistycznych zabiegów. Goście SPA mogą skorzystać z masażu, wziąć kojącą ducha i ciało kąpiel z użyciem egzotycznych olejków lub oddać się w doświadczone ręce kosmetyczki. Bogata oferta współczesnych SPA sprawi, że nawet najbardziej wymagający miłośnik wodnych przyjemności znajdzie w niej coś dla siebie.